Оновлені правила застосування РРО та пРРО
24.09.2021
17 вересня 2021 року набув чинності Наказ Мінфіну № 427 від 26.07.2021 року. Даним наказом був приведений у відповідність до Закону про РРО порядок застосування РРО та ПРРО.
Що змінилося:
Режим програмування товарів потрібно використовувати тільки при продажі підакцизних товарів, а не всіх підряд.
Виключили вимогу про відповідність готівкових сум зазначених в денному звіті РРО/ПРРО і наявність такої ж суми на місці проведення розрахунків.
ПРРО заборонено використовувати під час гуртової або роздрібної торгівлі пальним.
РРО — зміни:
податківці не зможуть відмовити в реєстрації РРО, якщо у них є дані про анулювання ліцензії;
у ЦСО тепер є більше часу для впровадження РРО в експлуатацію. Раніше було 3 календарних дні, тепер буде 3 робочих дні;
в разі перевірки, податківцям необхідно пред'явити акт про видачу коштів та акт про скасування помилково проведених через РРО сум. Такі акти слід зберігати три роки;
було оновлено форму реєстраційної заяви № 1-РРО. Тепер реєстраційне посвідчення можна отримати в електронному вигляді не тільки через Електронний кабінет платника податків, а й на електронну пошту.
ПРРО — зміни:
ПРРО можна встановлювати на пристрій, який належить суб'єкту господарювання на правах власності, володіння або користування. А ось повідомляти податківцям про це не потрібно;
було оновлено форму реєстраційної заяви № 1-ПРРО. Тепер в заяві суб'єкт господарювання повинен самостійно вказати (привласнити) локальний номер ПРРО. Цей номер зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації. Ще одне нововведення: в заяві прибрали інформацію про діапазон номерів, які можна використовувати в режимі офлайн, тобто тепер для всіх суб'єктів господарювання виділяється однакова кількість номерів фіскальних чеків і їх не можна збільшити;
не потрібно подавати окремі повідомлення в податкову при відкритті зміни, ПРРО подає таке повідомлення самостійно, коли касир відкриває зміну;
з'явилася нова форма повідомлення № 5-ПРРО. Її потрібно подавати для кожного електронного ключа (КЕП) який буде використовуватися на даному ПРРО.
Видавати готівку з каси РРО і ПРРО тепер можна через операцію «Службова видача», без оформлення розрахункового документа (чека), хоча це суперечить п. 9 касового Положення № 148.
Щодо зміни до форми та змісту розрахункових документів.
З 1 серпня 2021 року вступають у дію нові вимоги до форми та змісту розрахункових документів, які формують реєстратори розрахункових операцій/програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
У той же час для недопущення зловживань та спекуляцій на цій темі ДПС уточнює.
Зміни до форми та змісту розрахункових документів (чеків РРО/ПРРО) з 01.08.2021 року стосуються обов’язкової наявності в них QR-коду (за наявності).
ДПС наголошує, що QR-код є обов’язковим для ПРРО та РРО, що внесені до Державного реєстру після 01.08.2020, та для РРО, які можуть бути доопрацьовані їх виробниками.
Наведену інформацію підтверджено в коментарях до форми і змісту розрахункових документів, згідно з редакцією наказу Мінфіну № 306 від 18.06.2020 року, яким внесені зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів.
У той же час, у разі неможливості доопрацювання належним чином зареєстрованих РРО, які вже перебувають в експлуатації, вони можуть використовуватись суб’єктами господарювання до завершення строку, визначеного нормативно-правовими документами щодо ведення Державного реєстру, з обов’язковим переведенням таких РРО до другої частини Державного реєстру як таких, що не дозволені до первинної реєстрації.
Зазначений виняток не стосується Програмних РРО.
Наведене уточнення використане для уникнення правової колізії щодо можливості подальшого використання РРО, з числа тих, що визначені абзацом 3 статті 12 ЗУ № 265/95, а саме:
не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі реєстраторів розрахункових операцій, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб'єктом господарювання, до закінчення строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у тому числі комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам'яті, за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів). Строк між первинною реєстрацією реєстраторів розрахункових операцій та датою їх виключення з Державного реєстру не може становити менше семи років. У разі зміни законодавчих вимог до використання реєстратора розрахункових операцій виробник (постачальник) зобов'язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання реєстратора розрахункових операцій.
Також з 1 серпня 2020 року реєстратори розрахункових операцій, версії програмного забезпечення яких не дозволяють виконувати оновлені вимоги щодо форми та змісту розрахункових документів, які вступили в силу та стали обов’язковими до виконання з 1 серпня 2021 року, не допускаються до включення до Державного реєстру.
Джерело : ДПС
Інформаційний лист присвячено нормам Закону України від 14 липня 2020 року № 786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців». Законом № 786 не лише удосконалено функціонування електронного кабінету та змінено окремі аспекти роботи фізичних осіб-підприємців, а й уточнено деякі положення Податкового Кодексу України, які вже були змінені чи ще будуть запроваджені Законом України № 466-IX від 16 січня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
- Які уточнення передбачені щодо визначення доходу з джерелом його походження з України та оподаткування?
- Чи потрібно буде сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств при оподаткуванні «конструктивних дивідендів»?
- Які зміни передбачені щодо обліку платників податку на прибуток – нерезидентів?
- Які зміни відбулись у порядку нарахування амортизації?
- Які зміни передбачені щодо оподаткування процентів за борговими зобов’язаннями?
- З якого звітного періоду платники податку на додану вартість, які сплачують єдиний податок, подаватимуть звітність щомісячно?
- Які уточнення внесені законом № 786 щодо штрафів за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних?
- Як змінюється порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами?
Відповіді на ці та інші питання читайте в інформаційному листі, який можна скачати тут.
Скасовано обов'язкову книгу обліку доходів для ФОПів .
Президент Володимир Зеленський підписав закон № 786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців», який передбачає скасування обов'язкової книги обліку доходів для ФОПів.
ФОПам І–ІІІ груп на спрощеній системі оподаткування можна буде вести облік у будь-якій зручній формі, паперовій чи електронній, із зазначенням суми доходу за місяць.
Фізичні особи-підприємці на загальній системі зможуть вести облік також у паперовому або електронному вигляді, але за типовою формою, визначеною Міністерством фінансів.
Закон також передбачає спрощення доступу до електронного кабінету платника податків і розширення його функцій:
додано функцію податкових повідомлень;
скасовано договір про визнання електронних документів для реєстрації в кабінеті.
ПРРОСТО - надіслані перші запрошення для тестування додатку "РРО в смартфоні"
💥Хочете відправити відгуки або пропозиції після тестування бета-версії додатку «пРРОсто»?
Записатися на тестування можна тут🔽
Особливості оформлення розрахункових операцій з 19 квітня 2020 року
Головне управління ДПС у Закарпатській області інформує, що Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“ щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» пункти 1 - 3 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон про РРО) викладено у новій редакції. Так, відповідно до внесених змін суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані:
Проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом про РРО, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
Надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);
Застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Норми наберуть чинності 19.04.2020.
Джерело :
Відділ комунікацій
ГУ ДПС у Закарпатській області
Мінфін оприлюднив проект нормативки для запровадження РРО й представив громадськості на обговорення
Текст для обговорення тут
✅Мінфін пропонує затвердити:
🔵Порядок реєстрації, ведення реєстру РРО;
🔵Порядок визначення діапазону, видачі, резервування, використання фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи програмного РРО в офлайні;
🔵Форми повідомлень контролюючого органу про виявлення несправностей 📱РРО та проведення розрахункових операцій у період відсутності зв’язку між 📱РРО та фіскальним сервером контролюючого органу.
✅Крім того, внесено зміни до:
🔵Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для РРР за товари (послуги);
🔵Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
🔵Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій;
🔵Порядку опломбування реєстраторів розрахункових операцій.